top of page

Jak slavili Advent naši předkové

Aktualizováno: 27. 11. 2022

Advent našich předků připomínal tichý čas a období půstu bez přepychových oslav. Tancovačky nebo další veselice se považovaly v tento čas za nevhodné. Svatby se konaly jen případech, pokud to bylo nutné. Poslední příležitostí, kdy jste se mohli pobavit byl svátek sv. Kateřiny.


Každý den během adventu se brzy ráno konaly mše, které lidé nazývali roráty. Název pochází z mešní písně Rorate coeli desuper. Tuto tradici zavedl již Karel IV.


Oblíbeným symbolem adventu je bezpochyby adventní věnec. Zdobil se čtyřmi svíčkami. Na první adventní neděli zapalujeme první fialovou svíčku - svíci proroků. Druhou neděli zapalujeme druhou fialovou svíčku, tzv. betlémskou, která reprezentuje lásku. Třetí neděli zapalujeme růžovou svíci, tzv. pastýřskou. A čtvrtou a zároveň poslední adventní neděli zapalujeme poslední fialovou svíčku, tzv. andělskou, která představuje mír a pokoj

Sv. Ondřej (30. listopad) je spojován s věštěním budoucnosti. I když patřil k nejstarším a nejoblíbenějším dnům, nebyl jediným na věštění budoucnosti. Svatý Ondřej je patronem šťastných svateb. Z noci z 29. na 30 listopadu praktikovala svobodná děvčata věštění, které mělo prozradit, jak to bude s jejich svatbou.


Svobodné děvče napsalo na cedulky jména ženichů, kteří přicházeli v úvahu a vložilo je před spaním pod polštář. Jméno ženicha bylo to, které v noci vypadlo na zem. Pokud žádný papírek nevypadl na zem, příští rok se žádná svatba nekonala.

Praktikovaly se i jiné stejné zvyky jako na štědrý den: pouštění ořechových skořápek se svíčkami po vodě, házení střevícem, třesení bezem.

Svatoondřejská noc měla moc vyjevit každému jeho další osud.


4. prosince se slavil svátek sv. Barbory. V tento den si svobodné dívky za svítání řezaly větvičky třešně, višně, jabloně nebo jiné - tzv. barborky. Vykvést by měly po dvaceti dnech, na štědrý den. Pokud do štědrého dne větvička vykvetla, měla se následující rok dívka vdát.

Na Šumavě se věřilo, že větvičky mají moc odhalit ve vesnici čarodějnici. Při půlnoční mši stačilo, aby na kůru dotyčná osoba, vytvořila z proutku smyčku (kruh) a podívala se skrz něj na ženy stojící před oltářem. Ta, která stála zády k oltáři, byla čarodějnice.


Večer chodily po vsi Barborky oděny v bílých košilích se závojem přes obličej a se zeleným věnečkem na hlavě. Hodné děti dostávaly ovoce a cukroví, ty zlobivé dostávaly metlou.


Na svatého Mikuláše (5. prosince) chodil vesnicí průvod Mikulášů, čertů a andělů. Hodné děti obdarovávali jablíčky, cukrovinkami, ořechy. Zlobivé děti dostaly uhlí a brambory. V chudších dávaly děti punčochu za okno. V bohatších oblastech navštěvoval domy sám Mikuláš a obdarovával děti.


Mikulášské trhy se konaly kolem svátku sv. Mikuláše. Ve městech, kam se sjíždělo s dalekého okolí, se daly koupit mandle, ořechy, fíky, pečené kaštany nebo také figurky do betléma. Figurky byly zdobené z nepálené hlíny nebo ze dřeva.


Svátkem slaveným 13. prosince byl svátek svaté Lucie. Večer se místní dívky převlékaly za bílé Lucie a obcházely stavení. Dětem, které se během adventu nepostily, hrozily metlou. Ty které se postily a uměly se pomodlit obdarovaly.

Ženy by se v tento den měly vyhýbat domácím pracím. Nesmělo se tkát, prát, drát peří. Ženy, které to porušily, by Lucie například rozfoukala všechno peří po světnici.


Po přelomu prosince, vše směřovalo k vyvrcholení celého adventu - Štědrý den a den narození Krista.


Pro další zvyky konané během adventu navštivte stránku České zvyky.



Použité zdroje:

Adventní zvyky a tradice: Kompletní přehled | Prima Living [online]. © FTV Prima spol. s r.o., 2022 [cit. 2022-11-26]. Dostupné z: https://living.iprima.cz/jaky-byl-advent-nasich-predku-51718

Svatý Ondřej je patron svateb. Poslední listopadová noc patří věštění | Prima Living [online]. -: © FTV Prima spol. s r.o., 2020 [cit. 2022-11-26]. Dostupné z: https://living.iprima.cz/bydleni/ostatni/svaty-ondrej-tradice-svatba-vesteni

Oslavte svátek sv. Barbory a nezapomeňte na větvičky třešní – Kudy z nudy [online]. -: © 2022 CzechTourism, 2021 [cit. 2022-11-26]. Dostupné z: https://www.kudyznudy.cz/aktuality/oslavte-svatek-svate-barbory-a-nezapomente-na-vetv

O adventu, lidové zvyky a tradice | České zvyky, tradice a pranostiky [online]. -: České zvyky, 2022 [cit. 2022-11-26]. Dostupné z: https://www.ceskezvyky.cz/o-adventu/

Advent. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001- [cit. 2022-11-26]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Advent

26 zobrazení0 komentářů

Související příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page