Pokud jste nečetli první část, která předchází této části, můžete si ji přečíst zde.
SEZNAMY PASAŽÉRŮ
Dvě nejfrekventovanější cesty byly z Brém a z Hamburku. Každá lodní společnost měla musela mít vypracované seznamy všech cestujících.
Pasažerské listy osob, kterém se nalodily v Brémách - stránky www.passengerlists.de - doslova tuny karet byly zničeny během druhé světové války nebo z nedostatku místa v archivu. Pod kategorií Days of departures (Dny odplutí) můžeme nalézt jednotlivé dochované dny odjezdů.
Pomocí vyhledávání rodného příjmení (Family name) se můžeme pokusit nalézt osoby. Příjmení jsou, ale často komolena, proto musíme vyzkoušet více variant.
1) Do kolonky FAMILY NAME napíšeme hledané příjmení a klikneme na SEARCH
2) Zobrazí se nám všechny osoby se stejným nebo podobným příjmením. Vybereme osobu a rozklikneme modrý text vedle jména osoby.
3) Zobrazí se nám transkripce originálního pasažerského listu. Naše hledaná osoba je červeně vyznačená. Můžeme si zde přečíst, jakou třídou dotyčný cestoval, věk, pohlaví, zaměstnání, poslední bydliště. Nenechme se zmást státní příslušností. Je většinou označena jako rakouská, nikoliv česká. Slovo Bohemia mohlo být zkomoleno jako Bohomia nebo Behomia.
4) Kliknutím na jméno lodi u záložky Schiff, získáme informaci o lodi.
Druhý přístav, který byl pro cestu přes oceán využíván byl Hamburk. Nicméně jeho seznamy pasažérů jsou na stránkách ancestry.com, které je nabízejí za poplatek. Ancestry zobrazuje i další informace o předcích za oceánem, pokud za tyto informace nechcete platit, doporučuji vrátit se k FamilySearch.
Přístav v New Yorku Ellis Island sloužil jako imigrační středisko od roku 1892. Tento přístav má seznamy pasažérů online. Na této stránce heritage.statueofliberty.org se musíte nejprve zaregistrovat, abyste mohli jednotlivé seznamy procházet, ale jsou zdarma.
PRO ZAREGISTROVÁNÍ NA STRÁNKY SLOUŽÍ NÁSLEDUJÍCÍ POSTUP:
1) Klikneme na LOGIN.
2) V tabulce klikneme na CREATE ACCOUNT.
3) Vyplníme informace o nás a klikneme na CREATE ACCOUNT.
Emailem a heslem se přihlásíte na první stránce.
HLEDÁNÍ ZÁZNAMU:
1) Vyplníme hledané jméno a klikneme na RESULTS.
2) Pokud stránka objevila záznam zobrazí se nám základní informace o hledané osobě (rok příjezdu, poslední bydliště, název lodi).
3) V posledním sloupečku ACTION nalezneme dvě ikony. První je PASSANGER RECORD (ZÁZNAM O CESTUJÍCÍM) a druhá SHIP MANIFEST (DOKUMENT LODI).
4) Vybrali jsme Passenger record. Zde můžeme vidět již celý záznam o cestujícím.
5) Nezapomeneme také na TEXT PASSENGER LIST. Zde je originální seznam pasažérů. Já jsem zde našla velmi zajímavé informace. Například že cíl Josefa je jeho strýc Mathias Lejsek. (Díky tomuto dokumentu jsem našla další příbuzné v Americe). Jsou zde 2 stránky, které k sobě navzájem patří.
コメント