německy: SCHUHMACHER
latinsky: SUTOR
Řemeslo ševce bylo po staletí nepostradatelnou součástí každodenního života. V dobách, kdy neexistovala masová výroba, se boty vyráběly ručně a každý pár byl výsledkem precizní práce. Ševci byli klíčovými řemeslníky nejen ve městech, ale i na vesnicích, kde zajišťovali výrobu a opravu obuvi pro širokou veřejnost. Kvalitní boty byly tehdy cenným majetkem a často se dědily z generace na generaci. Proto bylo povolání ševce velmi vážené a jejich práce hrála významnou roli v hospodářství.
Ševci se specializovali na výrobu různých druhů obuvi, od jednoduchých kožených střevíců pro běžné nošení až po honosné boty pro šlechtu a bohaté měšťany. Základním materiálem byla kůže, kterou ševci ručně zpracovávali, změkčovali a tvarovali podle potřeb zákazníka. Proces výroby začínal výběrem materiálu, následovalo ruční šití a tvarování boty, které vyžadovalo precizní znalost řemeslných technik.
Kromě nové obuvi se ševci věnovali i opravám starých bot, což bylo klíčové zejména pro chudší vrstvy obyvatelstva. Oprava obuvi byla často levnější než výroba nových bot, a proto lidé nosili své boty k ševci tak dlouho, dokud byly alespoň trochu použitelné. Mimo boty vyráběli ševci také různé kožené doplňky, jako byly opasky, brašny nebo řemeny.
V minulosti byl švec jedním z nejdůležitějších řemeslníků ve městě i na venkově. Měl svou vlastní dílnu, kde pracoval s pomocníky a učni, kteří se u něj učili řemeslu. S průmyslovou revolucí a nástupem strojové výroby však začalo tradiční ševcovství postupně upadat. Dnes se většina obuvi vyrábí ve velkých továrnách a ručně šitá obuv se stala luxusním zbožím. Přesto však existují dílny a mistři, kteří se snaží udržet tradici ruční výroby bot a obnovují staré řemeslné postupy.
V posledních letech se také zvyšuje zájem o kvalitní a ručně vyráběnou obuv, která je nejen pohodlnější, ale i šetrnější k životnímu prostředí. Díky tomu se tradiční ševcovské řemeslo znovu dostává do povědomí lidí a ručně šité boty si opět nacházejí své místo na trhu.

Literatura:
JAROLÍMKOVÁ, Stanislava. Povolání našich předků: od formanů k silákům. Ilustroval Jiří FILÍPEK. Praha: Bambook, 2021. ISBN 978-80-271-2497-8.
Zdroje:
Obuvník. Online. In: Wikipedia: the free encyclopedia. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001-. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Obuvník. [cit. 2025-02-11].
Průvodce světem povolání: Obuvník. Online. 2007-. Dostupné z: https://web.archive.org/web/20180807185804/http://www.occupationsguide.cz/cz/povol/povolani.aspx?Par=427.htm. [cit. 2025-02-11].
Comments