německy: schreiner, tischler
latinsky: cantarius
Truhlář vyrábí a opravuje dřevěný nábytek, dřevěné části staveb (okna, dveře), případně i jiné užitkové předměty ze dřeva. Často se jezdili vyučit do Vídně.
Obor truhlářství je samo o sobě velmi staré řemeslo, které bylo známo již ve starověkém Egyptě a v Římě. Truhláři se v Evropě rozšířili v raném středověku, obzvláště na knížecích dvorech a hradech. Na hradech začali interiér zařizovat nábytkem, jako byly lavice, stoly, truhly a postele. Ve velkých městech se truhlářské řemeslo rozvíjelo od poloviny 13. století. Truhláři zde zhotovovali vybavení měšťanských domů. Občas se truhlářům přezdívalo stolaři, podle toho jaký druh nábytku v té době převládal.
První cech truhlářů u nás vznikl v Praze v polovině 14. století. V menších městech a na vesnicích se příbuzné profese sdružovaly do jediného cechu (truhláři s koláři, bečváři, tesaři a soustružníky dřevěného nádobí).
Mezi tradiční truhlářské nářadí, které bylo známo již ve starověku patří pilka, dláto, hoblík.
Literatura:
LEDNICKÁ, Blanka. Sestavte si rodokmen: pátráme po svých předcích. Praha: Grada, 2012. ISBN 9788024740690. PEREMSKÁ, Lenka. Rodokmen krok za krokem. 2. vydání. Brno: CPress, 2016. ISBN 978-80-264-1270-0.
Truhlář. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001- [cit. 2023-09-06]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Truhl%C3%A1%C5%99
Comments