HISTORIE SČÍTÁNÍ LIDU
Ve sčítání lidu jde o proces získávání údajů o jednotlivých příslušnících obyvatelstva. Na našem území byly již ve 14. až 17. století známy tzv. berní rejstříky a seznamy poddaných. Určité znaky sčítání obyvatel mělo až sčítání z roku 1702.
Pravidelné sčítání lidu zavedla až roku 1753 Marie Terezie. V roce 1770 vydala patent nařizující provádění soupisu lidu, tažného dobytka a domů v českých, dolnorakouských a vnitřních rakouských dědičných zemích.
Rok 1857 se označoval jako přechod mezi soupisy obyvatel a moderním sčítáním lidu. V roce 1869 došlo v Rakousku-Uhersku k prvnímu modernímu sčítání lidu, které mimo jiné zahrnovalo státní příslušnost, náboženské vyznání, rodinný stav. Dále bylo stanoveno, že se sčítání obyvatelstva bude pravidelně opakovat každých 10 let.
Další sčítání lidu v Rakousku-Uhersku proběhlo v letech 1880, 1890, 1900 a 1910. Historicky první československé sčítání lidu se odehrálo 15. února 1921.
Pro další informace o historickém vývoji sčítání lidu na českém území, klikněte na tento odkaz.
CO OBSAHOVAL SČÍTACÍ LIST Z ROKU 1921
Formulář obsahoval celkově 19 otázek.
Jméno a příjmení, příbuzenský nebo jiný poměr k majiteli bytu, pohlaví, rodinný stav, datum narození, rodiště, od kdy zde bydlí zapsaná osoba, domovská příslušnost, národnost, náboženské vyznání, znalost čtení a psaní, druh povolání a další.
PŘÍPRAVA NA BÁDÁNÍ
Jak začít s hledáním? To je asi nejčastěji kladená otázka. Nejlepší způsob je, se vydat za příbuznými, zjistit od nich maximum informací. A samozřejmě si vše zapisovat. Sepsala jsem i 6 tipů, jak začít bádat po rodinné historii, tak si ho určitě přečtěte.
Sčítání lidu je takový startovací bod, od kterého většinou začínám já. Když najdete správný sčítací list, nabídne vám od jména, datumu a místa narození až po povolání.
Navíc Vám nabídne i odkdy tu dotyčná osoba bydlí. Což Vám hlavně u manželky nebo matky poskytne přibližný datum svatby.
U všech osob jsou datumy narození a místo narození. Ty slouží jako pomocný bod pro další prozkoumání matrik. Proto nemusíte prohledávat celou matriku narozených, ale stačí vyhledat obec a stejný rok, který je zapsán ve sčítání lidu.
POZOR: V některých sčítání lidu může být zapsáno jiné datum než je ve skutečnosti zapsáno v matrice narozených. Datumy se od sebe mohou lišit o pár dnů, měsíců nebo i pár let. Proto datumy ze sčítání lidu neberte vždy jako pravdivé údaje. Je důležité si vždy data ze sčítání najít i v matrikách narozených. Jako pravdivý údaj berte ten, který je zapsán v matrice narozených. Nebo v matrikách oddaných, pokud jde o údaj spojený se svatbou.
Sčítání lidu je také vhodné pro určení, zdali dotyčný stále žije. Sice to není tolik podstatné, ale abyste nemuseli procházet celou knihu zemřelých, která má někdy i 500 stránek, můžete si takto pomoci. Ušetří vám to klidně i 2 hodiny práce.
Uvedu příklad: Můj předek Vojtěch Kotek se narodil v roce 1854. Poslední syn se mu narodil v roce 1894 (59 let). Ve sčítání v roce 1921, není zapsán. V roce 1910, kdy bylo sčítání na konci roku, také není zapsán. Z toho nám plyne, že zemřel mezi narozením posledního dítěte, tedy od roku 1894 do roku 1911. V matrice zemřelých jsem poté našla, že zemřel v polovině roku 1910.
CO DALŠÍHO SČÍTÁNÍ LIDU PROZRADÍ
Sčítání také prozradí, jakou řečí osoba mluví, zdali je gramotná, jaké má hlavní povolání, jestli má vedlejší výdělek. Zdali se osoba na konci onoho roku zdržovala v místě domovské příslušnosti.
Pro představu velikosti domácnosti, případně statku, můžeme ve sčítacím listu najít domácí a užitková zvířata.
Mějte na paměti, že každých 10 let se sčítací operáty měnily. Takže domácí a užitková zvířata jsou v roce 1910.
KDE SČÍTÁNÍ LIDU HLEDAT
Zpravidla spadají pod okresní archivy. Většinu z nich najdeme online. Některé roky sčítání se nemusely dochovat, platí to většinou pro roky 1880 a 1890.
Archiv hlavního města Prahy - sekce archiválie
Středočeský kraj - SOA Praha - sekce archiválie
Západní Čechy (Karlovarský, Plzeňský kraj) - Porta fontium
Jihočeský kraj - SOA Třeboň
Liberecký, Ústecký kraj - SOA Litoměřice
Královehradecký, Pardubický kraj a okres Havlíčkův Brod - SOA Zámrsk
Jihomoravský, Zlínský kraj a Vysočina (kromě H. B.) - MZA Brno
Olomoucký, Moravskoslezský kraj - Zemský archiv v Opavě
Family Search pár záznamů z Moravského Zemského Archivu v Brně.
ZÁVĚR
Sčítací operáty jsou skvělým pomocníkem pro začátky hledání předků. Poskytují zajímavé informace o předcích, které bychom v matrikách nenašli. Můžeme zjistit zdali byli naši předci gramotní, čím dalším se živili. Musíme mít však na paměti, že případné datumy narození a svatby, mohou být nepravdivé. Proto je důležité data ze sčítání zkontrolovat přímo v matrikách.
コメント