top of page

Vojenská služba našich předků v první světové válce

Nikdo nemohl předvídat, že Rakousko, Evropa a celá zeměkoule jsou na pokraji největší ozbrojené bitvy v dějinách. První světová válka začala v roce 1914 a v zákopech bojovaly a umíraly tisíce českých vojáků. A to platilo jak v rámci rakouské monarchie, tak na druhé straně válečné linie. Mnoho rakousko-uherských jednotek dezertovalo k nepříteli a sloužilo v nově organizovaných legiích. Po vzniku Československa v roce 1918 byli tito novodobí hrdinové uctíváni a konala se řada rituálů a projevů oddanosti, které měly zaručit, že jejich jména a odvaha, s jakou vstoupili do legionářských řad, nebudou zapomenuta.

Velká většina našich předků však bojovala na špatné straně první světové války. Těmto bojovníkům se dostalo mnohem méně pozornosti. přitom trpí stejnými obtížemi jako legionáři na bojištích první světové války.


Vaším nejlepším přítelem se stanou stránky Vojenského ústředního archivu (https://www.vuapraha.cz/). Zde najdete nejdůležitější informace, kmenové listy o vojácích.


DATABÁZE LEGINONÁŘŮ

Kliknutím na stránku vuapraha.cz/databaze-vha/ se dostanete do databáze legionářů. Stačí na stránce níže vyplnit jméno, příjmení a vybrat možnost "Legionáři". Zobrazí se Vám seznam nalezených legionářů. Kliknutím na "očíčko" získáte další důležité informace o vojenské službě.


PADLÍ V 1. A 2. SVĚTOVÉ VÁLCE

Na stejné stránce můžete nalézt také padlé. Vyberte možnost "Padlí v 1. světové válce" nebo "Padlí v 2. světové válce. A stejným způsobem získáte informace o padlém.

(Nevím zdali mají kompletní seznam či ne. Ale můj předek padl během 1. světové války a v seznamu se nenachází.)


SEZNAMY VÁLEČNÝCH ZTRÁT, ZAJATCŮ, NEMOCNÝCH A RANĚNÝCH

Vojenský historický ústav Praha zpřístupnil digitální sbírku tištěných pramenů o válečných ztrátách rakousko-uherské armády z let 1914–1918. Tyto zdroje, dostupné v Digitální studovně Ministerstva obrany ČR, jsou ideální pro badatele, kteří pátrají po osudech vojáků z první světové války. Obsahují cenné informace o ztrátách a vývoji konfliktu. více zde


Digitální studovna Ministerstva obrany ČR (vojenské matriky, periodička a další zdroje k tématu) - pokud chcete hledat v celé digitální studovně. Stačí zadat jméno a příjmení Vašeho předka a najde Vám to všechny dokumenty, kde se jeho jméno a příjmení objevuje.


EVIDENCE VÁLEČNÝCH HROBŮ

Další zajímavé informace nabízí evidence válečných hrobů v ČR a také evidence válečných hrobů v zahraničí. Po zadání jména, příjmení Vám vyskočí seznam pietních hrobů, na kterých je napsáno jméno hledaného. Někdy se na těchto hrobech nacházejí i fotografie padlých.


DALŠÍ ODKAZY:

  • Web valka.cz nabízí nepřeberné množství informací o vojenství.



KAM PRO KMENOVÉ LISTY

Vojenský historický archiv (VHA) má mimo jiné k dispozici také dokumentaci vojáků. Je možné požádat o placenou rešerši, tedy o vyhledání informací a zaslání kopií nalezených materiálů o hledaném vojákovi.

Hlavním zdrojem jsou kmenové listy vojáků a legionářské karty. Pro začátek musíme říci, že ne všechny roky se dochovaly. Kmenové listy ročníků narození 1750 až 1864 se dochovaly pouze torzovitě.

Téměř všechny kmenové listy ročníků narození 1887 až 1900 byly v 70. a 80. letech 20. století skartovány. 


JAK ZAŽÁDAT O KMENOVÝ LIST

Žádost o rešerši se zasílá na emailovou adresu: podatelna-vua@army.cz. Archiv by měl posléze odpovědět do 30 dnů. Po vyhledání materiálů, Vám daný pracovník odpoví na Váš email. Kopie materiálů si můžete nechat zaslat na svou adresu. To je dobré zmínit v e-mailové odpovědi a že s odhadovanou cenou za zaslání materiálů souhlasíte. Kompletní ceník služeb naleznete zde.

Brzy poté Vám dorazí obálka s kopiemi materiálů. A Vaše pátrání teprve začíná.

Většina matriálů je psaná ručně. Získáte mimo jiné popis předka (jakou měl barvu očí, vlasů, jak byl velký, atd.). Získáte ale informace o službě hledaného předka. Například i to, zda byl zraněn nebo zemřel. Většinou jsou dokumenty psány česko-německy.

Stránka Upozornění pro žadatele o informace z VHA nabízí důležité informace, jak vyřídit žádost. Jelikož se jedná o archivovanou verzi, která není na webu, doporučuji také sledovat web VHA.

30 zobrazení0 komentářů

Související příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page