32. a 33. týden: Předkové za oceánem
Od mé babičky jsem před několika lety obdržela asi 12 dopisů, které pocházely z 60. a 70. minulého století od příbuzného v Americe. Dopisy byly od mého praprastrýce Josefa Lejska (jeho otec Josef padl roku 1916 v Černé Hoře během první světové války).
Další dopisy byly od paní, která se vždy podepisovala jako teta Tuček (na obálce byla zapsána jako M. Tuček).
Pojďme se pokusit nalézt jeho stopy v Americe.
ÚVOD
Většina našich předků po staletí seděla na svých gruntech a jejich jediné dobrodružství mohla být obyčejná návštěva jarmarku ve vedlejším městě nebo návštěva příbuzných jiné vesnici. Našli se tací, které naopak dálky lákali.
K první vlně emigrace došlo po bitvě na Bílé hoře roku 1620. Naši zemi opouštělo nekatolické obyvatelstvo, které nejčastěji odcházelo do Slezska, Sazka nebo Pruska. Další vlna emigrace následovala po třicetileté válce, kdy naši zemi trápil hladomor a nemoci.
V polovině 19. století čeští migranti, kteří se vydali přes oceán za lepší vidinou života, snadného výdělku, rychle vystřízlivěli. Sice zde byly levné úrodné půdy, ale ti, kteří sem přijeli, žili často v izolaci, v neznámém a nevyhovujícím klimatu a každodenní práci. Pokud se nevyrovnali s místím klimatem, často přijížděli domů.
Další česká vlna emigrantů mířila do průmyslových center Chicaga, Clevelandu nebo New Yorku. Nebyla zde nouze o nekvalifikovavou práci. Navíc zde již existovala početná komunita emigrantů.
FAMILY SEARCH
Nejjednodušší cesta ke zjištění informací o našich amerických předcích jsou stránky familysearch.org. Na stránkách můžete nalézt sčítaní lidu, dokumenty o příjezdu do Ameriky nebo dokumenty o udělení občanství.
Abyste mohli stránky používat, musíte se zaregistrovat. Jak si vytvořit účet na FamilySearch.org naleznete ve starším článku.
1) Po přihlášení klikneme na hlavní stránce na SEARCH (HLEDAT) a poté na RECORDS (ZÁZNAMY).
2) Vyplníme základní informace o hledané osobě. Vždy vyplňujte jméno i příjmení bez háčků a čárek a jméno v angličtině. Např. pokud se hledaná osoba jmenovala Josef napíši Joseph nebo Marie, tak napíši Mary. Samozřejmě je dobré zkusit hledat s českou i anglickou verzí jména a uvidíte, co Vám to vyhledá. Příjmení je dobré zkusit napsat více variantami. Např. příjmení Tučková, zkusit Tucek, Tucka.
Vždy vyplňujte místo a rok události. Je jedno jaké. Já volím místo a rok narození. Informace po dalším kroku můžeme upravit nebo doplnit.
A klikneme na SEARCH. Pokud zvolíme MORE OPTIONS, můžeme doplnit další infromace o rodičích, manželce, dětech, svatbě.
3) Nyní se nám ve sloupci napravo zobrazily všechny nalezené dokumenty, zprávy k osobě, kterou jsme hledali.
Ve sloupci nalevo, pak můžeme hledanou osobu upravit. Můžeme přidat rodiče, sourozence, manželku atd. Prostě všechny informace, které známe, a tím upřesnit naše hledání.
Nebo nic nemusíme upravovat a všechny nalezené dokumenty postupně procházet.
Já vím, že můj praprastrýc Josef Lejsek se narodil 14. května 1907. Jeho rodiče jsou Josef a Marie Lejskovi. Z těchto informací musím vycházet. Může se stát, že někdy bude u odkazu bude napsán trochu jiný rok, třeba o rok více nebo méně. Tím se nenechte rozházet. Jednotlivé odkazy musím zkontrolovat.
Každý odkaz může obsahovat tyto značky:
-
ikona dokumentu - detaily záznamu
-
ikona fotoaparátu - originál dokumentu k nahlédnutí
-
ikona rodokmenu - vytvořený rodokmen
Nejlepší jsou odkazy, kde je fotoaparát. Zde uvidíte celý dokument. Pokud je zde pouze ikona dokumentu, jsou zde vypsané informace.
U každého odkazu je zároveň tučně zvýrazněno o jaký dokument se jedná.
-
Census - sčítání lidu
-
Naturalization - udělení občanství
4) Pokud klikneme na fotoaparát zobrazí se nám daný dokument.
Toto je například sčítání lidu z roku 1940. V dokumentu si můžeme přečíst a jaké adrese Josef žil, čím se živil, kolik mu bylo v době sčítání lidu let. Dokument se dá pomocí DOWNLOAD stáhnout do počítače, abyste se k dokumentu mohli neustále vracet.
SEZNAMY PASAŽÉRŮ
Dvě nejfrekventovanější cesty byly z Brém a z Hamburku. Každá lodní společnost měla musela mít vypracované seznamy všech cestujících.
Pasažerské listy osob, kterém se nalodily v Brémách - stránky www.passengerlists.de - doslova tuny karet byly zničeny během druhé světové války nebo z nedostatku místa v archivu. Pod kategorií Days of departures (Dny odplutí) můžeme nalézt jednotlivé dochované dny odjezdů.
Pomocí vyhledávání rodného příjmení (Family name) se můžeme pokusit nalézt osoby. Příjmení jsou, ale často komolena, proto musíme vyzkoušet více variant.
1) Do kolonky FAMILY NAME napíšeme hledané příjmení a klikneme na SEARCH
2) Zobrazí se nám všechny osoby se stejným nebo podobným příjmením. Vybereme osobu a rozklikneme modrý text vedle jména osoby.
3) Zobrazí se nám transkripce originálního pasažerského listu. Naše hledaná osoba je červeně vyznačená. Můžeme si zde přečíst, jakou třídou dotyčný cestoval, věk, pohlaví, zaměstnání, poslední bydliště. Nenechme se zmást státní příslušností. Je většinou označena jako rakouská, nikoliv česká. Slovo Bohemia mohlo být zkomoleno jako Bohomia nebo Behomia.
4) Kliknutím na jméno lodi u záložky Schiff, získáme informaci o lodi.
Druhý přístav, který byl pro cestu přes oceán využíván byl Hamburk. Nicméně jeho seznamy pasažérů jsou na stránkách ancestry.com, které je nabízejí za poplatek. Ancestry zobrazuje i další informace o předcích za oceánem, pokud za tyto informace nechcete platit, doporučuji vrátit se k FamilySearch.
Přístav v New Yorku Ellis Island sloužil jako imigrační středisko od roku 1892. Tento přístav má seznamy pasažérů online. Na této stránce heritage.statueofliberty.org se musíte nejprve zaregistrovat, abyste mohli jednotlivé seznamy procházet, ale jsou zdarma.
PRO ZAREGISTROVÁNÍ NA STRÁNKY SLOUŽÍ NÁSLEDUJÍCÍ POSTUP:
1) Klikneme na LOGIN.
2) V tabulce klikneme na CREATE ACCOUNT.
3) Vyplníme informace o nás a klikneme na CREATE ACCOUNT.
Emailem a heslem se přihlásíte na první stránce.
HLEDÁNÍ ZÁZNAMU:
1) Vyplníme hledané jméno a klikneme na RESULTS.
2) Pokud stránka objevila záznam zobrazí se nám základní informace o hledané osobě (rok příjezdu, poslední bydliště, název lodi).
3) V posledním sloupečku ACTION nalezneme dvě ikony. První je PASSANGER RECORD (ZÁZNAM O CESTUJÍCÍM) a druhá SHIP MANIFEST (DOKUMENT LODI).
4) Vybrali jsme Passenger record. Zde můžeme vidět již celý záznam o cestujícím.
5) Nezapomeneme také na TEXT PASSENGER LIST. Zde je originální seznam pasažérů. Já jsem zde našla velmi zajímavé informace. Například že cíl Josefa je jeho strýc Mathias Lejsek. (Díky tomuto dokumentu jsem našla další příbuzné v Americe). Jsou zde 2 stránky, které k sobě navzájem patří.