top of page
Tradiční anglická vesnice
51. a 52. týden: Návštěva vesnic a hřbitovů

Náš společný čas se nepřetržitě blíží ke konci. Dnes nahlédneme pod pokličku plánování rodinného výletu za našimi předky.

1) PLÁNOVÁNÍ CESTY

Na začátku plánování výletu je nutné si vytyčit oblast našeho výletu. Naši předkové mohli bydlet v okruhu 30 km nebo také přes celou republiku. Proto je dobré si na začátku otevřít mapu od googlu.

Zde si můžete vytvořit vlastní mapu s body na ní. Jednotlivé body si můžete pojmenovat a označit barevně. Já si je pojmenovávám jako jméno předka a datum narození, do poznámky si mohu dát další poznámku jako jeho manželku, datum a místo svatby atd. Tento krok je trochu na delší dobu, ale pokud si mapu vytvoříte uvidíte na jakých místech se vaši předkové utábořili.

obrázek_2023-12-23_180330215.png

2) VYTYČENÍ OBLASTI

Pomocí předchozí mapy zjistíme, která místa jsou v blízko u sebe a můžeme je navštívit během jednoho dne nebo více dnů za sebou. Zde záleží zda pojedeme na krátký jednodenní výlet nebo na dlouhý několikadenní výlet.

3) CO CHCEME NAVŠTÍVIT?

Když si určíme oblast našeho výletu, musíme si říci, co vše chceme navštívit. Pokud pojedeme na jednodenní výlet, stihneme pouze návštěvu vsí a míst, kde naši předci žili a místa, kde odpočívají (hřbitovy).

Pokud pojedeme na několikadenní výlet můžeme si udělat čas i na místní muzea, zámky, stezky. Abychom lépe poznali místa, kde naši předkové po celá staletí žili a hospodařili. Zároveň se můžeme vydat i na místní matriku a nalézt potřebné zápisy. Můžeme navštívit archiv a trochu v něm zapátrat po dalších zápisech.

4) MÍSTA NAŠICH PŘEDKŮ

Pomocí mapy, kterou jsme si vytvořili, můžeme navštívit vsi, ve kterých naši předkové žili. Pokud se jedná o malou ves, jistě bude na návsi malý kostelík nebo kaplička, která bude otevřená. Můžeme se jít podívat na místa (domy, statky), kde naši předkové hospodařili.

5) NÁVŠTĚVA HŘBITOVŮ

Neméně důležitá je i návštěva hřbitovů a hledání náhrobků, kde naši předkové odpočívají. Na hřbitově se chováme hezky, nehulákáme, zdravíme místní obyvatele. A pamatujte si na jednu větu: "Pokud vidíme u hrobu člověka, který se usmívá a něco si zapisuje nebo fotí, jedná se o dalšího rodového nadšence, který také hledá předky."

Na hřbitovech jsou pohřbeny lidé z vícero obcí z okolí. Proto může být hřbitov rozdělený do jednotlivé obce.

Pokud se ptáte, jak nalézt hrobku Vašeho předka nebo rodiny. Tak nemám jednu konkrétní odpověď. Vždy je důležité najít hroby, které na sobě mají obec, kterou hledáte. Hrob bude někde v blízkosti. A pak nezbývá nic jiného než jednotlivé hroby projít. Některé hroby obsahují pouze rodinné příjmení. Jen málo hrobů má jméno pohřbeného s fotografií. Pokud hledáte hroby předků z 18. století. Tak je zcela běžné, že hrob nenaleznete, neboť na jeho místě leží jiný.

Na hrobech může být i příjmení zcela jiné rodiny než hledáte, ale může zde být "adresa" (název vsi a číslo popisné).

IMG_20200712_152931.jpg
IMG_20220708_090401.jpg

Cesta do minulosti nám otevře oči a poskytne hlubší porozumění našeho rodinnému dědictví. Je nesmírně inspirující vidět, jak minulost ovlivňuje naši přítomnost, a vytváří základ pro budoucnost. Pokud jste se ještě nevydali na podobnou cestu, vřele vám ji doporučuji. Je to dobrodružství, které vám může přinést nejen poznání o vašich předcích, ale také hluboký pocit spojení s historií, který nelze zažít jinak než osobně.

bottom of page