top of page
st4_edited.jpg
8. týden: SČÍTÁNÍ LIDU

Stává se, že Váš výzkum skončí hned na samém úvodu. Pro většinu začínajících badatelů je těžké překonat živou matriku. Může za to hned několik důvodů: žijete daleko od míst, kde žili Vaši předkové. Komunikace s matričními úřady někdy bývá i na několik týdnů ne-li měsíců. A navíc po Vás budou vyžadovat záležitosti, které jsme zmiňovali v 5. týdnu.

Budete-li mít trpělivost a trošku štěstí můžete se živým matrikách vyhnout a získat tak potřebné údaje, abyste překonali práh 20. století.

HISTORIE SČÍTÁNÍ LIDU

Ve sčítání lidu jde o proces získávání údajů o jednotlivých příslušnících obyvatelstva. Na našem území byly již ve 14. až 17. století známy tzv. berní rejstříky a seznamy poddaných. Určité znaky sčítání obyvatel mělo až sčítání z roku 1702.

Pravidelné sčítání lidu zavedla až roku 1753 Marie Terezie. V roce 1770 vydala patent nařizující provádění soupisu lidu, tažného dobytka a domů v českých, dolnorakouských a vnitřních rakouských dědičných zemích.

Rok 1857 se označoval jako přechod mezi soupisy obyvatel a moderním sčítáním lidu. V roce 1869 došlo v Rakousku-Uhersku k prvnímu modernímu sčítání lidu, které mimo jiné zahrnovalo státní příslušnost, náboženské vyznání, rodinný stav. Dále bylo stanoveno, že se sčítání obyvatelstva bude pravidelně opakovat každých 10 let.

Další sčítání lidu v Rakousku-Uhersku proběhlo v letech 1880, 1890, 1900 a 1910. Historicky první československé sčítání lidu se odehrálo 15. února 1921.

CO OBSAHOVAL SČÍTACÍ LIST

Sčítací list obsahoval přehled o složení rodiny v jednotlivých staveních vesnice. U každého člena rodiny je zaznamenáno jméno, příjmení, vztah s majitelem objektu, etnicitu, gramotnost, vyznání, domovskou příslušnost, a dokonce i datum a místo narození.

Pokud znáte alespoň příjmení a místo narození Vašeho pradědečka nebo prababičky, najdete tak i celou její rodinu ve sčítacích listech z let 1910 nebo 1921. A tím tak přeskočit živou matriku.

obrázek_2022-02-15_142206.png

PŘÍPRAVA NA BÁDÁNÍ

Sčítání lidu je takový startovací bod, od kterého většinou začínám já. Když najdete správný sčítací list, nabídne vám od jména, datumu a místa narození až po povolání.

Navíc Vám nabídne i odkdy tu dotyčná osoba bydlí. Což Vám hlavně u manželky nebo matky poskytne přibližný datum svatby.

U všech osob jsou datumy narození a místo narození. Ty slouží jako pomocný bod pro další prozkoumání matrik. Proto nemusíte prohledávat celou matriku narozených, ale stačí vyhledat obec a stejný rok, který je zapsán ve sčítání lidu.

POZOR: V některých sčítání lidu může být zapsáno jiné datum než je ve skutečnosti zapsáno v matrice narozených. Datumy se od sebe mohou lišit o pár dnů, měsíců nebo i pár let. Proto datumy ze sčítání lidu neberte vždy jako pravdivé údaje. Je důležité si vždy data ze sčítání najít i v matrikách narozených. Jako pravdivý údaj berte ten, který je zapsán v matrice narozených. Nebo v matrikách oddaných, pokud jde o údaj spojený se svatbou!!!

Sčítání lidu je také vhodné pro určení, zdali dotyčný stále žije. Sice to není tolik podstatné, ale abyste nemuseli procházet celou knihu zemřelých, která má někdy i 500 stránek, můžete si takto pomoci. Ušetří vám to klidně i 2 hodiny práce.

CO DALŠÍHO SČÍTÁNÍ LIDU PROZRADÍ

Sčítání také prozradí, jakou řečí osoba mluví, zdali je gramotná, jaké má hlavní povolání, jestli má vedlejší výdělek. Zdali se osoba na konci onoho roku zdržovala v místě domovské příslušnosti.

Pro představu velikosti domácnosti, případně statku, můžeme ve sčítacím listu najít domácí a užitková zvířata. Mějte na paměti, že každých 10 let se sčítací operáty měnily. Takže domácí a užitková zvířata jsou v roce 1910.

2.png

KDE SČÍTÁNÍ LIDU HLEDAT

Zpravidla spadají pod okresní archivy. Většinu z nich najdeme online. Některé roky sčítání se nemusely dochovat, platí to většinou pro roky 1880 a 1890.

Archiv hlavního města Prahy - sekce archiválie

Hlavní město Praha

Mělník z roků 1900 a 1910

Středočeský kraj - SOA Praha - sekce archiválie

Západní Čechy (Karlovarský, Plzeňský kraj) - Porta fontium

Jihočeský kraj - SOA Třeboň

Liberecký, Ústecký kraj - SOA Litoměřice

Královehradecký, Pardubický kraj a okres Havlíčkův Brod - SOA Zámrsk

Jihomoravský, Zlínský kraj a Vysočina (kromě H. B.) - MZA Brno

Brněnský archiv

Olomoucký, Moravskoslezský kraj - Zemský archiv v Opavě

Archiv města Ostravy

 

Family Search pár záznamů z Moravského Zemského Archivu v Brně.

Pokud jste nenašli sčítací operáty, které jste hledali. Můžete o údaje ze sčítacích operátů z roku 1921 a starších, požádat v příslušném státním okresním archivu (podle místa pobytu osoby v době sčítání).

SČÍTACÍ OPERÁTY 1930

O sčítací operáty z roku 1930 můžete zažádat v webové stránce Národního archivu. Klikněte na rubriku PRO VEŘEJNOST -> v sekci badatelna klikněte na FORMULÁŘE -> zde klikněte na Žádost o zjištění údajů ze sčítání obyvatel na území bývalého Československa

Zde vyplníte formulář, přiložíte plnou moc nebo doklad o příbuzenském vztahu, vyplníte další informace o osobě, o níž požaduje informace. V šetření zapomeňte zaškrtnout, co požadujete. Nezapomeňte, že je tato služba zpoplatněna.

ZÁVĚR

Sčítací operáty jsou skvělým pomocníkem pro začátky hledání předků. Poskytují zajímavé informace o předcích, které bychom v matrikách nenašli. Můžeme zjistit zdali byli naši předci gramotní, čím dalším se živili. Musíme mít však na paměti, že případné datumy narození a svatby, mohou být nepravdivé. Proto je důležité data ze sčítání zkontrolovat přímo v matrikách.

Zdroje:

Sčítání lidu. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001- [cit. 2023-02-18]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Sčítání_lidu

PEREMSKÁ, Lenka. Rodokmen krok za krokem. 2. vydání. Brno: CPress, 2016. ISBN 978-80-264-1270-0.

LEDNICKÁ, Blanka. Sestavte si rodokmen: pátráme po svých předcích. Praha: Grada, 2012. ISBN 978-80-247-4069-0.

bottom of page