9. týden: PÍSMO
Písmo se během století ve všech dokumentech a matrikách měnilo. Spočívalo to na období, oblasti, ale také na jazyku, ve kterém byl dokument napsán.
My dnes používáme latinku, která se v matrikách začala používat až v první polovině devatenáctého století. S těmito záznamy byste neměli mít problém.
Humanistická kurzíva se používala v latinských zápisech do konce 18. století. Tyto záznamy pro nás mohou být čitelnější než novější záznamy..
Od 16. století se v českých a německých záznamech používala novogotická kurzíva, neboli kurent. Se kterým se v matrikách budeme potkávat nejčastěji a po nejdelší období. Psalo se jím jak česky, tak německy až do druhé poloviny 19. století.
Někteří začátečníci, může tento typ písma tak zaskočit, že se přes něj nedokáže dostat. A proto jsem pro Vás připravila malou písanku, kterou si můžete stáhnout a potrénovat toto písmo (odkaz naleznete na konci).
Tato základní tabulka bude Váš nejlepší přítel po mnoha prvních měsíců pátrání v matrikách.
ŘÍMSKÉ ČÍSLICE
Na římské číslic jste většinou narazili v křížovkách nebo ve škole. V 18. a 17. století se používaly tyto číslice i v matričních záznamech. Proto je dobré o nich něco vědět.
Kombinací základních číslic vznikají konkrétní čísla.
Např. II – 2, IV – 4, XVII – 17, XL – 40, MCMXCV – 1995
NÁZVY MĚSÍCŮ
Ve starších matrikách nejsou napsány měsíce, tak jak je známe. Objevují se zde latinské, německé tak i staroněmecké názvy měsíců. Pokud můžu říct, tak jsem v matrikách objevila měsíce v latině, němčině a ve zkratce.
JAK ČÍST STARÝ TEXT?
Prvním způsobem je transliterace neboli přepis, kdy písmeno po písmenu přepisujeme pomocí dnešních písmen. Který používám i já. Nejprve si přepíšu starým písmem na kus papíru slovo a poté písmeno po písmenku přiřazuji novodobé písmo.
Druhý způsob je transkripce neboli překlad, přepis do současné řeči.
PÍSANKA KE STAŽENÍ ZDARMA
Jelikož vím, jak je těžké potrénovat kurent. Připravila jsme pro Vás písanku, kterou si nyní můžete stáhnout. Naleznete v ní abecedu, kterou si můžete vytisknout a používat při čtení záznamů. Zároveň obsahuje i místo, kde můžete abecedu malých a velkých písmen potrénovat. Na dalších stránkách naleznete nejčastější mužská a ženská jména, na které můžete během pátrání narazit. A na závěr, můžete využít prostor a potrénovat kurent.
ZÁKLADNÍ PRAVIDLA
- zkoušejte text nejenom číst, ale i psát
- pokud nedokážete rozluštit písmeno, zkuste ho vyhledat v jiném slově
- pokud je text v němčině, zkuste projít německý slovník
- vypište si starým písmem slova, která byste mohli potřebovat (syn, dcera, otec, matka, rodinná příjmení, jména)
- pozor na záměnu písmen K/R, e/n, i/c, ...
- nenechte se odradit prvními neúspěchy (chybami se člověk učí)
Pro osvojení slov psané kurentem doporučuji tento odkaz. Dalším zajímavých odkazem pro Vás může být kurent.bastan.cz.
Literatura:
ČGHSP – Česká genealogická a heraldická společnost v Praze [online]. Praha: ČGHSP, 2015 [cit. 2023-02-25]. Dostupné z: http://www.genealogie.cz
PEREMSKÁ, Lenka. Rodokmen krok za krokem. 2. vydání. Brno: CPress, 2016. ISBN 978-80-264-1270-0.
LEDNICKÁ, Blanka. Sestavte si rodokmen: pátráme po svých předcích. Praha: Grada, 2012. ISBN 978-80-247-4069-0.
PÍSANKA
KOLEKTIV AUTORŮ: Učebnice čtení starých textů. Praha 2014