Berní rula je první úplný soupis daňových povinností v Českém království z roku 1654. Jedná se o významný historický pramen pro historickou demografii, topografii a hospodářské dějiny Čech v době po skončení třicetileté války (1618–1648). Obdobný katastr pro území Moravy se nazývá lánový rejstřík.
VZNIK BERNÍ RULY
Během třicetileté války se zhroutil tzv. daňový systém. Po skončení války zůstala města vylidněná, pole neměl, kdo sklidit. Podle demografických propočtů žilo v celé zemi pouze milion obyvatel. Na přelomu let 1652/53 rozhodl stavovský český sněm zjistit skutečný stav české společnosti a zároveň zajistit tak stálý finanční tok do královské pokladnice.
A tak ve druhé polovině 17. století vznikly první katastry - Berní rula v Čechách a lánové rejstříky na Moravě.
Pokud jste v dalekých generací vaší rodiny neobjevili žádné sedláci, tak máte bohužel smůlu. Berní rula pomíjela nižší obyvatelstvo (chalupníci, domkáři,...). Zohledňovala osoby schopné odvádět daň neboli kontribuci.
Mimo jiné berní rula zavedla novou berní jednotku, jeden osedlý. Jeden osedlý byl smyšlenou veličinou, s níž se poměřovali skuteční vlastníci gruntů. Jednomu osedlému se rovnal jednomu sedlákovi, majiteli chalupy a polností s výměrou 1 lánu. Zároveň se jeden osedlý rovnal čtyřem chalupníkům nebo osmi zahradníkům, kteří vlastnili pouze chalupu a malou zahrádku.
Na osedlé byla přepočtena i řemesla a živnosti. Tento počet je dodatečně komisí připsán ke každé vsi a shrnut pro celé panství. Podle jejich počtu byly určovány berní podíly toho kterého panství a kraje.
INFORMACE K BERNÍ RULE
U každého poddaného je uváděna celková rozloha jeho polí, výměra ozimů, jařin, počty dobytka. Zachycovány jsou pusté usedlosti, vyhořelé usedlosti a nově se usazující poddaní v letech 1652–1654. Uváděna jsou řemesla, pokud byla poddanými provozována. Nestejným způsobem komise zaznamenávaly mlýny, kostely, fary, lesy, počet ovčáckých mistrů a pacholků a také bonitu půdy.
Knihy jsou děleny dle krajů, ztracena je kniha pro Slánský kraj. Knihy jsou veřejnosti nepřístupné, avšak většina z nich byla již vydána tiskem. Generální rejstřík ke všem svazkům berní ruly vydalo nakladatelství Libri v roce 2003.
REVIZITACE
Po zavedení berní ruly do praxe se projevily nedostatky – podhorské kraje byly, vzhledem k menším výnosům na osedlého, tj. berní jednotku, znevýhodněny. U těchto panství, kde došlo ke stížnostem, se provedla revisitace, která nahradila berní rulu.
Například pro kraj prácheňský byla berní rula vydána ve dvou knihách, zatímco revisitace již jen v jedné. Byla tak provedena opravdu zhruba na polovině ze všech panství v kraji.
BERNÍ RULA A JEJÍ DÍLY
Berní rula 1 K edici Berní ruly
Berní rula 2 Popis Čech r. 1654 : souhrnný index obcí, osad a samot k berní rule
Berní rula 3 Pražská města
Berní rula 4 Kraj Bechyňský I
Berní rula 5 Kraj Bechyňský I
Berní rula 6 Kraj Bechyňský II
Berní rula 7 Kraj Bechyňský III
Berní rula 8-9 Kraj Boleslavský
Berní rula 10 Kraj Čáslavský I.
Berní rula 11 Kraj Čáslavský II
Berní rula 12 Kraj Hradecký I.
Berní rula 13 Kraj Hradecký II.
Berní rula 14 Kraj Hradecký III.
Berní rula 15 Kraj Hradecký IV
Berní rula 16
Berní rula 17
Berní rula 18 Kraj Kouřimský I.
Berní rula 19 Kraj Kouřimský II.
Berní rula 20
Berní rula 21
Berní rula 22
Berní rula 23-25 Kraj Plzeňský I.-III.
Berní rula 26 Kraj Podbrdský
Berní rula 27 Kraj Prácheňský I.
Berní rula 28 Kraj Prácheňský II.
Berní rula 29
Berní rula 30
Berní rula 31 Kraj Vltavský
Berní rula 32 Kraj Žatecký I.
Berní rula 33 Kraj Žatecký II.
Berní rula 34 Kladsko
Zdroje:
Berní rula. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001- [cit. 2022-07-06]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Berní_rula
PEREMSKÁ, Lenka. Váš rodokmen krok za krokem. Brno: CPress, 2013. ISBN 978-80-264-0279-4.
Comments