Živé matriky jsou označovány jako matriční knihy, ve kterých je velmi pravděpodobné, že uvedená osoba v zápisech stále žije. Proto byly stanoveny lhůty podle Zákona o matrikách z důvodu ochrany osobních údajů. Tyto lhůty určují, které matriční knihy musí zůstat na matrikách a které mohou do spádových oblastních archivů, kde jsou volně přístupné.
Podle novely zákona jsou v živých matrikách vedeny knihy, u nichž poslední zápis není starší než:
a) 100 let u knihy narození
b) 75 let u knihy manželství nebo partnerství
c) 30 let u knihy úmrtí
Po uplynutí těchto lhůt jsou matriční knihy jsou volně přístupné všem. Lhůty se týkají vždy nejmladšího zápisu v knize. Proto se může stát, že v menší obci může být matriční kniha vedena i 200 let. V tomto případě budete muset vyrazit na příslušnou matriku.
KDO MŮŽE NAHLÉDNOUT DO ŽIVÝCH MATRIK V první řadě jsou to osoby, kterých se zápis týká, dále členové rodiny (sourozenci, potomci) nebo také zmocněnci těchto osob. Příbuzenský vztah s osobou po které pátráte, musíte prokázat potřebnými doklady (rodný list, občanský průkaz). Do matričních knih můžete také nahlížet na základě plné moci udělené od výše zmíněnými osobami.
JAK PÁTRAT V ŽIVÉ MATRICE Nejprve musíte vědět obec, kde hledaná osoba bydlela. Nejsnazší cestou jak určit do které oblasti obec spadá je Územní identifikační registr ČR.
Vyhledejte si kontakt na příslušný matriční úřad a ujistěte se emailem nebo telefonicky, zda hledanou matriční knihu evidují. Dále máte 2 možnosti, jak pokračovat. Můžete emailem nebo telefonicky požádat o vyhledání a zaslání potřebných záznamů (budete však potřebovat poslat písemnou žádost s poplatkem). Vezměte prosím na vědomí, že úřad má 30 denní lhůtu pro zpracování, s některými výjimkami až 60 dnů. Pokud ovšem spěcháte, je dobré si předem domluvit schůzku a rychle se zastavit na úřadě. Zaměstnanci pak záznam vaším jménem vyhledají, ukážou vám ho nebo Vám nechají udělat kopii.
CO SI PŘIPRAVIT
Je potřeba si nachystat všechny údaje, které o dané osobě víte. Jestli se jedná o Vašeho předka, budete potřebovat doklad, který prokáže váš příbuzenský vztah. Pokud se jedná o předka někoho jiného, budete navíc potřebovat podepsanou a nejlépe úředně ověřenou plnou moc.
Pokud vyrazíte na úřad nezapomeňte si udělat kopii, dále si s sebou vezměte tužku a papír.
POPLATKY Nahlédnutí na konkrétní zápis v matriční knize, nahlédnutí do podkladů uložených ve sbírce listin ke konkrétnímu matričnímu zápisu nebo nahlédnutí do druhopisu matriční knihy vedené do 31. prosince 1958 na konkrétní zápis ve výši 50 Kč. Vyhledávání v matričních knihách, sbírkách listin nebo v druhopisech matričních knih vedených do 31. prosince 1958 ve výši 200 Kč za každou i započatou hodinu.
Zdroje: Matrika. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001- [cit. 2023-01-28]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Matrika PEREMSKÁ, Lenka. Rodokmen krok za krokem. 2. vydání. Brno: CPress, 2016. ISBN 978-80-264-1270-0. LEDNICKÁ, Blanka. Sestavte si rodokmen: pátráme po svých předcích. Praha: Grada, 2012. ISBN 978-80-247-4069-0. Zákon č. 301/2000 Sb. Zákon o matrikách, jménu a příjmení a o změně některých souvisejících zákonů. - [online]. 2000 [cit. 2023-01-28]. Dostupné z: https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2000-301 Nahlížení do matričních knih a sbírky listin. - [online]. 2020 [cit. 2023-01-28]. Dostupné z: https://www.mvcr.cz/clanek/matriky-nahlizeni-do-matricnich-knih-a-sbirky-listin.aspx
Hledání předků. - [online]. 2019 [cit. 2023-01-28]. Dostupné z: https://www.hledanipredku.cz
Comments